Między Środą a A4

Dodany przez Agata dnia 3 lipca 2010. Aktualności

W cyklu, w którym przybliżamy miejscowości naszej gminy, tym razem pora na Rakoszyce. Liczące 774 (dane na koniec roku 2009) mieszkańców. Rakoszyce leżą na ruchliwej trasie łączącej Środę Śląską z Kątami Wrocławskimi i dalej z autostradą A4. Od siedziby władz samorządowych gminy dzieli je około dziesięć kilometrów. Władze samorządowe reprezentuje tu radny Andrzej Baraniecki, kościelne ks.Leszek Woźny (parafia Kulin), a funkcję sołtysa pełni Jan Gnatowski.

Ślady historii to w Rakoszycach krzyż pokutny typu maltańskiego, kościół pw.św.Jana Nepomucena z II połowy XIX w. Na przestrzeni wieków z miejscowością wiązały się nazwiska Falkenhayn-Buch, von Less, von Dochbutz, von Stoessen, Mann, von Kramsta. Dawna niemiecka nazwa Rakoszyc, to Rackschutz. W Rakoszycach znajduje się zespół szkół, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum. Od roku 2007 placówka posiada nową salę sportową (zdjęcia z jej otwarcia znajdują się w galerii). W miejscowości prężnie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej(jednej z czterech w gminie).Można zaryzykować stwierdzenie, że ze względu na jej specyficzne położenie tutejsza OSP należy do zdecydowanie najbardziej zapracowanych. Jest także najliczniejsza w gminie. Jej komendantem jest dh Jan Gnatowski.
Lokalną społeczność czekają w tym roku – ważne także dla gminy – wydarzenia. Otóż 30 maja powinien zakończyć się remont budynku z przeznaczeniem na Izbę Pamięci Strażaka, natomiast jesienią miejscowy zespół szkół ma oficjalnie otrzymać imię Zesłańców Sybiru.

 

Źródło: Kurier Średzki

Trackback from your site.

Dodaj komentarz

*

Ankieta

Sorry, there are no polls available at the moment.

Partnerzy

Strona Rakoszyc funkcjonuje dzięki wsparciu firmy SPEC – MECH

SystemSzybkiStart.pl

Agata Różańska PHOTOGRAPHY