60-lecie powstania jednostki OSP w Rakoszycach oraz nadanie sztandaru

Dodany przez Agata dnia 10 lipca 2010. Wydarzyło się

  W sobotę, 19 września 2009r. odbyły się uroczystości z okazji 60-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakoszycach (w gminie Środa Śląska), połączone z nadaniem jej sztandaru.

IMG_0305

Uroczystość zainaugurowana została eucharystyczną mszą świętą celebrowaną przez kapelana ochotniczych straży pożarnych i koncelebrowaną przez proboszcza parafii Kulin.

We mszy uczestniczyły władze gminy Środa Śląska: burmistrz, radni, pracownicy Urzędu Miejskiego, a także władze powiatu w osobach starosty średzkiego i radnych, a także wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz komendanci Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji, a także przedstawiciel Oddziału Regionalnego KRUS we Wrocławiu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ze Środy Śląskiej, Nadleśnictwa Miękinia, przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego OSP we Wrocławiu, zawodowi strażacy i ochotnicy z innych jednostek gminnych ochotniczej straży pożarnej, zaproszeni goście i mieszkańcy Rakoszyc.

W wygłoszonej podczas mszy świętej homilii, ksiądz kapelan nawiązał do świętych Floriana i Maurycego, których życie przypadło na czas prześladowań chrześcijan w okresie panowania cesarza Dioklecjana. Pierwszego cesarz powołał do służby w armii. Drugi był jej oficerem (w legii tebańkiej). Obaj ponieśli śmierć za to, że w swoich legionach bronili żołnierzy-chrześcijan. Florian zginął w nurtach przepływającej przez dzisiejszą Austrię rzeki Aniza (za czasów cesarstwa nazywała się Enns) i jest patronem strażaków.

Podczas Eucharystii poświęcono nadany jednostce OSP Rakoszyce sztandar „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Motto sztandaru najlepiej oddaje pełną poświęcenia, oddania i trudu pracę tych, którzy gotowi są w każdej chwili do ratowania ludzkiego życia, zdrowia i dobytku.

 60-lecie OSP w Rakoszycach

 60-lecie OSP w Rakoszycach

Podczas święta nie zapomniano o najstarszych działaczach rakoszyckiej OSP, którzy byli zarazem jej twórcami. Zostali oni uhonorowani symbolicznymi dyplomami i podziękowaniami. Oczywiście nie zabrakło obecności fundatorów sztandaru, tak spośród osób prywatnych, prowadzących działalność gospodarczą, jak i instytucji samorządowych i państwowych.

 60-lecie OSP w Rakoszycach

W uroczystości gospodarzom i zaproszonym gościom towarzyszyła zaprzyjaźniona z naszymi ochotnikami orkiestra dęta z Lubawki (oczywiście Ochotniczej Straży Pożarnej), która w zastępstwie organisty służyła oprawą muzyczną podczas mszy świętej, a potem marszem i innymi utworami z bogatego repertuaru.

60-lecie OSP w Rakoszycach

60-lecie OSP w Rakoszycach

W niezobowiązującej rozmowie, odbytej tuż przed nabożeństwem, radni wraz z burmistrzem zastanawiali się, w jaki sposób zagospodarować dawną remizę strażacką w Rakoszycach, która graniczy z kościołem filialnym. Po zagajeniu przez burmistrza, Bogusława Krasuckiego sprawy, powstał pomysł, aby dokonać remontu starej rotundy w centrum wsi, gdzie onegdaj mieściła się remiza, aby następnie uczynić z niej izbę pamięci Ochotniczej Straży Pożarnej. Pomysł burmistrza spotkał się z aplauzem nie tylko strażaków, ale i mieszkańców miejscowości. Został on potwierdzony w później wygłoszonym, oficjalnym przemówieniu burmistrza.

Źródło: Gazeta Roland, autor: Patryk Medyński 

Trackback from your site.

Dodaj komentarz

*

Ankieta

Sorry, there are no polls available at the moment.

Partnerzy

Strona Rakoszyc funkcjonuje dzięki wsparciu firmy SPEC – MECH

SystemSzybkiStart.pl

Agata Różańska PHOTOGRAPHY