„Odnowa Wsi Dolnośląskiej” w Rakoszycach

Dodany przez Mariusz dnia 24 listopada 2011. Wydarzyło się

Odnowa Wsi Dolnośląskiej

W ramach europejskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w naszej miejscowości zostało przeprowadzone szkolenie z zakresu odnowy wsi w dniach 17. i 18. listopada 2011r. przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W szkoleniu udział wzięły sołectwa Rakoszyc i Kryniczna.

Odnowa wsi, zapoczątkowana w województwie opolskim, jest największym i najdłużej działającym regionalnym programem aktywizacji społeczności lokalnych. Jest jednocześnie pierwszym programem, który na sołeckim poziomie zastosował metodę długoterminowego planowania strategicznego. Istotą programu jest pobudzenie społeczności sołeckiej i jej zaangażowanie w przedsięwzięcia dotyczące własnej wsi, co będzie skutkować zwiększeniem roli sołectw oraz dekoncentracją gminnych zadań.

Celem nadrzędnym programu jest szeroko rozumiana poprawa warunków życia na wsi oraz ekonomicznej niezależności wsi. Stan ten można uzyskać poprzez trwałe upodmiotowienie społeczności lokalnych i stworzenie poczucia odpowiedzialności za przyszłość własnej wsi poprzez zapewnienie wiedzy, umiejętności i wsparcia zewnętrznego. Bazując na zasobach wsi, jej atutach powinien zostać osiągnięty stan, w którym mieszkańcy będą utożsamiać się ze swoją miejscowością, skutecznie wykorzystywać nabytą wiedzę a co za tym idzie umiejętnie pozyskiwać środki finansowe na realizację zaplanowanych wcześniej projektów. Odnowa wsi jako nurt rozwoju obszarów wiejskich zakłada rozwój oparty na specyfice i niepowtarzalnych walorach danej miejscowości.

Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o programie odsyłamy na stronę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Zdjęcia dostępne w galerii, kliknij tutaj.

Trackback from your site.

Dodaj komentarz

*

Ankieta

Sorry, there are no polls available at the moment.

Partnerzy

Strona Rakoszyc funkcjonuje dzięki wsparciu firmy SPEC – MECH

SystemSzybkiStart.pl

Agata Różańska PHOTOGRAPHY